MVR14D270K-S
MVR14D270K-S
Part Number
MVR14D270K-S
Description
VARISTOR 27V 2000A DISC 14MM HIG
Data sheet
MVR14D270K-S.pdf
Delivery Services
MVR14D270K-S
Comments
    MVR14D270K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy10J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts17 V
    Maximum DC Volts22 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)30 V
    Varistor Voltage (Min)24 V
    Varistor Voltage (Typ)27 V
    Capacitance @ Frequency7400 pF @ 1 kHz