MVR14D301K
MVR14D301K
Part Number
MVR14D301K
Description
VARISTOR 300V 4500A 14MM DISC TH
Data sheet
MVR14D301K.pdf
Delivery Services
MVR14D301K
Comments
    MVR14D301K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy77J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge4.5 kA
    Maximum AC Volts190 V
    Maximum DC Volts250 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)330 V
    Varistor Voltage (Min)270 V
    Varistor Voltage (Typ)300 V
    Capacitance @ Frequency670 pF @ 1 kHz