MVR14D361K-S
MVR14D361K-S
Part Number
MVR14D361K-S
Description
VARISTOR 360V 6000A DISC 14MM HI
Data sheet
MVR14D361K-S.pdf
Delivery Services
MVR14D361K-S
Comments
    MVR14D361K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy130J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency560 pF @ 1 kHz