MVR14D680K-S
MVR14D680K-S
Part Number
MVR14D680K-S
Description
VARISTOR 68V 2000A DISC 14MM HIG
Data sheet
MVR14D680K-S.pdf
Delivery Services
MVR14D680K-S
Comments
    MVR14D680K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy24J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts40 V
    Maximum DC Volts56 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)75 V
    Varistor Voltage (Min)61 V
    Varistor Voltage (Typ)68 V
    Capacitance @ Frequency2900 pF @ 1 kHz