MVR14D820K-S
MVR14D820K-S
Part Number
MVR14D820K-S
Description
VARISTOR 82V 6000A DISC 14MM HIG
Data sheet
MVR14D820K-S.pdf
Delivery Services
MVR14D820K-S
Comments
    MVR14D820K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy27J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts50 V
    Maximum DC Volts65 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)90 V
    Varistor Voltage (Min)74 V
    Varistor Voltage (Typ)82 V
    Capacitance @ Frequency2400 pF @ 1 kHz