MVR20D112K
MVR20D112K
Part Number
MVR20D112K
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 1100V 6500A 20MM DISC T
Data sheet
MVR20D112K.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR20D112K
Comments
    MVR20D112K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy383J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts680 V
    Maximum DC Volts895 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)1210 V
    Varistor Voltage (Min)990 V
    Varistor Voltage (Typ)1100 V
    Capacitance @ Frequency360 pF @ 1 kHz