MVR20D162K
MVR20D162K
Part Number
MVR20D162K
Description
VARISTOR 1600V 6500A 20MM DISC T
Data sheet
MVR20D162K.pdf
Delivery Services
MVR20D162K
Comments
    MVR20D162K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy606J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts1000 V
    Maximum DC Volts1280 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)1760 V
    Varistor Voltage (Min)1440 V
    Varistor Voltage (Typ)1600 V
    Capacitance @ Frequency330 pF @ 1 kHz