MVR20D182K-S
MVR20D182K-S
Part Number
MVR20D182K-S
Description
VARISTOR 1800V 10000A DISC 20MM
Data sheet
MVR20D182K-S.pdf
Delivery Services
MVR20D182K-S
Comments
    MVR20D182K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy990J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts1100 V
    Maximum DC Volts1465 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)1980 V
    Varistor Voltage (Min)1620 V
    Varistor Voltage (Typ)1800 V
    Capacitance @ Frequency320 pF @ 1 kHz