MVR20D511K-S
MVR20D511K-S
Part Number
MVR20D511K-S
Description
VARISTOR 510V 10000A DISC 20MM H
Data sheet
MVR20D511K-S.pdf
Delivery Services
MVR20D511K-S
Comments
    MVR20D511K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy360J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts320 V
    Maximum DC Volts415 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)561 V
    Varistor Voltage (Min)459 V
    Varistor Voltage (Typ)510 V
    Capacitance @ Frequency780 pF @ 1 kHz