MVR20D821K
MVR20D821K
Part Number
MVR20D821K
Description
VARISTOR 820V 6500A 20MM DISC TH
Data sheet
MVR20D821K.pdf
Delivery Services
MVR20D821K
Comments
    MVR20D821K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy282J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts670 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency500 pF @ 1 kHz