MXO45-2I-11M059200
MXO45-2I-11M059200
Part Number
MXO45-2I-11M059200
Manufactures
CTS-Frequency Controls
Description
XTAL OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL
Data sheet
MXO45-2I-11M059200.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
MXO45-2I-11M059200
Comments
    MXO45-2I-11M059200 Specifications
    PackageTray
    SeriesMXO45
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputHCMOS, TTL
    Ratings-
    FunctionStandby (Power Down)
    Frequency11.0592 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
    Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
    Voltage - Supply5V
    Frequency Stability±100ppm
    Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max)26mA