NANOASMDC050F/13.2-2
NANOASMDC050F/13.2-2
Part Number
NANOASMDC050F/13.2-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 500MA 1206
Data sheet
NANOASMDC050F/13.2-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
NANOASMDC050F/13.2-2
Comments
    NANOASMDC050F/13.2-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, nanoASMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max70 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max13.2V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.029" (0.74mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
    Current - Trip (It)1.1 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)200 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)750 mOhms