NCP3335ADM500R2G
NCP3335ADM500R2G
Part Number
NCP3335ADM500R2G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA MICRO8
Data sheet
NCP3335ADM500R2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP3335ADM500R2G
Comments
    NCP3335ADM500R2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.34V @ 500mA
    Current - Supply (Max)14 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)190 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V