NCP3335AMN500R2G
NCP3335AMN500R2G
Part Number
NCP3335AMN500R2G
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 10DFN
Data sheet
NCP3335AMN500R2G.pdf
Delivery Services
NCP3335AMN500R2G
Comments
    NCP3335AMN500R2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.34V @ 500mA
    Current - Supply (Max)14 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package10-DFN (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)190 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V