NCP3985SN18T1G
NCP3985SN18T1G
Part Number
NCP3985SN18T1G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP3985SN18T1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP3985SN18T1G
Comments
    NCP3985SN18T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)220 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V