NCP3985SN28T1G
NCP3985SN28T1G
Part Number
NCP3985SN28T1G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP3985SN28T1G.pdf
Delivery Services
NCP3985SN28T1G
Comments
    NCP3985SN28T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.155V @ 150mA
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V