NCP4640H120T1G
NCP4640H120T1G
Part Number
NCP4640H120T1G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 12V 50MA SOT89-5
Data sheet
NCP4640H120T1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP4640H120T1G
Comments
    NCP4640H120T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR30dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-89-5/6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output50mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 20mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)20 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V