NCP4671DSN13T1G
NCP4671DSN13T1G
Part Number
NCP4671DSN13T1G
Description
IC REG LINEAR 1.3V 400MA SOT23-5
Data sheet
NCP4671DSN13T1G.pdf
Delivery Services
NCP4671DSN13T1G
Comments
    NCP4671DSN13T1G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 50dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesOver Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.26V @ 400mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)40 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V