NCP4680DSQ28T1G
NCP4680DSQ28T1G
Part Number
NCP4680DSQ28T1G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC88A
Data sheet
NCP4680DSQ28T1G.pdf
Delivery Services
NCP4680DSQ28T1G
Comments
    NCP4680DSQ28T1G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-88A (SC-70-5/SOT-353)
    Current - Quiescent (Iq)70 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V