NCP4681DMX29TCG
NCP4681DMX29TCG
Part Number
NCP4681DMX29TCG
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 4XDFN
Data sheet
NCP4681DMX29TCG.pdf
Delivery Services
NCP4681DMX29TCG
Comments
    NCP4681DMX29TCG Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR25dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-XDFN (0.8x0.8)
    Current - Quiescent (Iq)2 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V