NCP502SN37T1G
NCP502SN37T1G
Part Number
NCP502SN37T1G
Description
IC REG LINEAR 3.7V 80MA 5TSOP
Data sheet
NCP502SN37T1G.pdf
Delivery Services
NCP502SN37T1G
Comments
    NCP502SN37T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 80mA
    Current - Supply (Max)90 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)40 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.7V