NCP502SQ35T1G
NCP502SQ35T1G
Part Number
NCP502SQ35T1G
Description
IC REG LINEAR 3.5V 80MA SC88A
Data sheet
NCP502SQ35T1G.pdf
Delivery Services
NCP502SQ35T1G
Comments
    NCP502SQ35T1G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 80mA
    Current - Quiescent (Iq)40 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.5V