NCP512SQ13T1G
NCP512SQ13T1G
Part Number
NCP512SQ13T1G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.3V 80MA SC88A
Data sheet
NCP512SQ13T1G.pdf
Delivery Services
NCP512SQ13T1G
Comments
    NCP512SQ13T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 80mA
    Current - Supply (Max)90 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-88A (SC-70-5/SOT-353)
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V