NCP565D2T33G
NCP565D2T33G
Part Number
NCP565D2T33G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK
Data sheet
NCP565D2T33G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP565D2T33G
Comments
    NCP565D2T33G Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V