NCP565MN12T2G
NCP565MN12T2G
Part Number
NCP565MN12T2G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A 6DFN
Data sheet
NCP565MN12T2G.pdf
Delivery Services
NCP565MN12T2G
Comments
    NCP565MN12T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (3x3.3)
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V