NCP5662MN15R2G
NCP5662MN15R2G
Part Number
NCP5662MN15R2G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.5V 2A 8DFN
Data sheet
NCP5662MN15R2G.pdf
Delivery Services
NCP5662MN15R2G
Comments
    NCP5662MN15R2G Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 2A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V