NCP5666DS25R4G
NCP5666DS25R4G
Part Number
NCP5666DS25R4G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK-5
Data sheet
NCP5666DS25R4G.pdf
Delivery Services
NCP5666DS25R4G
Comments
    NCP5666DS25R4G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-5
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V