NCP583XV26T2G
NCP583XV26T2G
Part Number
NCP583XV26T2G
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT563
Data sheet
NCP583XV26T2G.pdf
Delivery Services
NCP583XV26T2G
Comments
    NCP583XV26T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-563, SOT-666
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-563
    Current - Quiescent (Iq)1.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V