NCP600SN150T1G
NCP600SN150T1G
Part Number
NCP600SN150T1G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP600SN150T1G.pdf
Delivery Services
NCP600SN150T1G
Comments
    NCP600SN150T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control Features-
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V