NCP605MN25T2G
NCP605MN25T2G
Part Number
NCP605MN25T2G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6DFN
Data sheet
NCP605MN25T2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP605MN25T2G
Comments
    NCP605MN25T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (3x3.3)
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V