NCP623DM-28R2G
NCP623DM-28R2G
Part Number
NCP623DM-28R2G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA MICRO8
Data sheet
NCP623DM-28R2G.pdf
Delivery Services
NCP623DM-28R2G
Comments
    NCP623DM-28R2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.26V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V