NCP629FC35T2G
NCP629FC35T2G
Part Number
NCP629FC35T2G
Description
IC REG LIN 3.5V 150MA 5FLIPCHIP
Data sheet
NCP629FC35T2G.pdf
Delivery Services
NCP629FC35T2G
Comments
    NCP629FC35T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-UFBGA, FCBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.125V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-FlipChip (1.028x1.19)
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.5V