NCP663SQ25T1
NCP663SQ25T1
Part Number
NCP663SQ25T1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SC82AB
Data sheet
NCP663SQ25T1.pdf
Delivery Services
NCP663SQ25T1
Comments
    NCP663SQ25T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-82A, SOT-343
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 100mA
    Current - Supply (Max)6 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V