NCP699SN31T1G
NCP699SN31T1G
Part Number
NCP699SN31T1G
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP699SN31T1G.pdf
Delivery Services
NCP699SN31T1G
Comments
    NCP699SN31T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.1V