NCV1117ST20T3
NCV1117ST20T3
Part Number
NCV1117ST20T3
Description
IC REG LINEAR 2V 1A SOT223
Data sheet
NCV1117ST20T3.pdf
Delivery Services
NCV1117ST20T3
Comments
    NCV1117ST20T3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2V