NCV33269DTRK-012
NCV33269DTRK-012
Part Number
NCV33269DTRK-012
Description
IC REG LINEAR 12V 800MA DPAK
Data sheet
NCV33269DTRK-012.pdf
Delivery Services
NCV33269DTRK-012
Comments
    NCV33269DTRK-012 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.35V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V