NCV4264ST33T3G
NCV4264ST33T3G
Part Number
NCV4264ST33T3G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT223
Data sheet
NCV4264ST33T3G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCV4264ST33T3G
Comments
    NCV4264ST33T3G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR67dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)1.266V @ 100mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223 (TO-261)
    Current - Quiescent (Iq)400 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V