NCV4276DS18G
NCV4276DS18G
Part Number
NCV4276DS18G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.8V 400MA D2PAK-5
Data sheet
NCV4276DS18G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCV4276DS18G
Comments
    NCV4276DS18G Specifications
    PackageTube,Tube
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control Features-
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)2.772V @ 250mA
    Current - Supply (Max)35 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-5
    Current - Quiescent (Iq)220 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V