NCV5662DS15R4G
NCV5662DS15R4G
Part Number
NCV5662DS15R4G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.5V 2A D2PAK-5
Data sheet
NCV5662DS15R4G.pdf
Delivery Services
NCV5662DS15R4G
Comments
    NCV5662DS15R4G Specifications
    PackageBulk
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output2A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 2A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-5
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V