NCV78L12ABDG
NCV78L12ABDG
Part Number
NCV78L12ABDG
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Data sheet
NCV78L12ABDG.pdf
Delivery Services
NCV78L12ABDG
Comments
    NCV78L12ABDG Specifications
    PackageTube,Tube
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR42dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)6.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V