NCV8502PDW25
NCV8502PDW25
Part Number
NCV8502PDW25
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 16SOIC
Data sheet
NCV8502PDW25.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCV8502PDW25
Comments
    NCV8502PDW25 Specifications
    PackageTube
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)19 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)125 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V