NCV8504PW25G
NCV8504PW25G
Part Number
NCV8504PW25G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA 16SOIC
Data sheet
NCV8504PW25G.pdf
Delivery Services
NCV8504PW25G
Comments
    NCV8504PW25G Specifications
    PackageTube,Tube
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesReset
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)45 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V