NCV8505D2T25G
NCV8505D2T25G
Part Number
NCV8505D2T25G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA D2PAK-7
Data sheet
NCV8505D2T25G.pdf
Delivery Services
NCV8505D2T25G
Comments
    NCV8505D2T25G Specifications
    PackageTube,Tube
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)45 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-7
    Current - Quiescent (Iq)350 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V