NCV8509PDW26G
NCV8509PDW26G
Part Number
NCV8509PDW26G
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 5V/2.6V 16SOIC
Data sheet
NCV8509PDW26G.pdf
Delivery Services
NCV8509PDW26G
Comments
    NCV8509PDW26G Specifications
    PackageTube,Tube
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesReset
    Current - Output115mA, 100mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)50V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 100mA, -
    Current - Supply (Max)10 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)175 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V, 2.6V