NCV8570MN275R2G
NCV8570MN275R2G
Part Number
NCV8570MN275R2G
Description
IC REG LINEAR 2.75V 200MA 6DFN
Data sheet
NCV8570MN275R2G.pdf
Delivery Services
NCV8570MN275R2G
Comments
    NCV8570MN275R2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.205V @ 200mA
    Current - Supply (Max)220 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x2.2)
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.75V