NCV8675DS33R4G
NCV8675DS33R4G
Part Number
NCV8675DS33R4G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 350MA D2PAK-5
Data sheet
NCV8675DS33R4G.pdf
Delivery Services
NCV8675DS33R4G
Comments
    NCV8675DS33R4G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesReset
    Current - Output350mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)60 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-5
    Current - Quiescent (Iq)45 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V