NTE16004-ECG
NTE16004-ECG
Part Number
NTE16004-ECG
Description
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Data sheet
NTE16004-ECG.pdf
Delivery Services
NTE16004-ECG
Comments
    NTE16004-ECG Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.290" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)600 mA
    Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)300 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)760 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)2.1 Ohms