NTE16008-ECG
NTE16008-ECG
Part Number
NTE16008-ECG
Description
PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
Data sheet
NTE16008-ECG.pdf
Delivery Services
NTE16008-ECG
Comments
    NTE16008-ECG Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.409" Dia x 0.122" W (10.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)0.657" (16.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)180 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)600 mOhms