P2000MTL
P2000MTL
Part Number
P2000MTL
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
DIODE STD D8X7.5 1000V 20A
Data sheet
P2000MTL.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
P2000MTL
Comments
    P2000MTL Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseP600, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageP600
    Reverse Recovery Time (trr)1.5 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)20A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 20 A