P50E-040S-EA
P50E-040S-EA
Part Number
P50E-040S-EA
Description
CONN SOCKET 40POS IDC 28AWG GOLD
Data sheet
P50E-040S-EA.pdf
Delivery Services
P50E-040S-EA
Comments
    P50E-040S-EA Specifications
    SeriesPak 50, P50E
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    FeaturesClosed End
    Wire TypeRibbon Cable
    Wire Gauge28 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Contact TypeOuter Shroud Contact
    Contact FinishGold
    Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
    Number of Rows2
    Cable TerminationIDC
    Number of Positions40
    Contact Finish ThicknessFlash
    P50E-040S-EA FAQ
    1. How to order P50E-040S-EA on Kimter Electronics?
    3. Are the P50E-040S-EA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P50E-040S-EA?
    P50E-040S-EA Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    P50E-040S-EA Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.